Druk UV

Druk UV – co to jest i dlaczego może okazać się przydatny?

Wysokiej jakości trwałe nadruki na dowolnym materiale? Druk UV to nowoczesna technika druku cyfrowego, który daje wiele możliwości. Z jej wykorzystaniem wykonanie nadruku staje się możliwe na praktycznie każdym materiale płaskim. Czym zatem dokładnie jest druk UV?

Druk UV – co to jest i na czym polega jego działanie?

Technologia druku UV to jedna z najnowszych technik druku cyfrowego. W zasadzie jest jednak bardzo podobna do działania zwykłych drukarek atramentowych – różnica to rodzaj tuszu oraz sposób utrwalania wydruku. Tusze używane w druku UV to specyficzny rodzaj ciekłych polimerów, który po utwardzeniu staje się niesamowicie trwały.

Utwardzanie tuszu jest możliwe dzięki światłu ultrafioletowemu (UV – stąd też nazwa druku UV). Zapewniają go lampy LED, które zainstalowane są przy głowicach drukujących. Promieniowanie UV
inicjuje proces polimeryzacji tuszu, a nadruk zostaje natychmiast utwardzony. Pozostaje na materiale w postaci cienkiej warstwy bardzo trwałego plastiku.

Druk UV – specyfika

Druk UV daje jak widać niewiarygodne możliwości. Perfekcyjny, realistyczny i pełnokolorowy druk wieloformatowy to dla druku UV nic strasznego. Druk UV używa palety kolorów CMYK – spotkać ją można również w klasycznych drukarkach. Druk UV daje także dużą swobodę, co do wyboru materiału. Praktycznie każdy materiał, sztywny, elastyczny, o dowolnym tle i fakturze się nada. Podłoże bezbarwne, lustrzane, jedwab, czy też beton to dla druku UV realna opcja. Kolejnym wyróżnikiem druku UV jest możliwość wydruku białym kolorem, co świetnie sprawdzi się np. na szkle jako podkład dla bardziej wyrazistego efektu w nadruku właściwym. Druk UV bielą pozwala również na tworzenie dwustronnych nadruków.

Druk UV – zalety

  • Druk UV to gwarancja trwałych, wyraźnych wydruków – pozwala na wierne odwzorowanie kolorów grafiki.
  • Jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych i ścieranie – umożliwia to wykorzystywanie druku UV zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
  • Druk UV wewnątrz budynków jest zupełnie bezpieczny – proces drukowania nie powoduje wydzielania szkodliwych zapachów.
  • Druk UV sprawdza się nie tylko w druku wieloformatowym, ale także na małych elementach.
  • Druk UV to również krok w stronę ekologicznych rozwiązań – jest to obecnie jedna z najbardziej przyjaznych dla środowiska technik druku. Tusze UV to ekologiczne farby bezrozpuszczalnikowe, przez co nie trzeba się martwić o powstawanie szkodliwych dla środowiska oparów.

Druk UV – zastosowanie

Technika druku UV idealnie sprawdza się w wydrukach komercyjnych, takich szyldy, bannery, oznaczenia podłogowe, czy różnego rodzaju gadżety. Potencjał jest jednak o wiele większy. Przemysł meblarski, sztuka i rzemiosło to również dziedziny pracy druku UV. Możliwość stosowania zarówno niskich, jak i wysokich nakładów sprawdza się w wielu nietypowych realizacjach. Wyposażenie i dekoracja wnętrz, systemy oznakowania i nawigacji dla dużych powierzchni, stoiska targowe – a wszystko to dzięki zastosowaniu druku UV. Druk UV pozwala również na wydruki na pojedynczych, gotowych już przedmiotach.

Druk UV na plexi

Plexi, czyli tworzywo sztuczne znane również pod nazwą szkła akrylowego, stanowi idealny materiał do druku UV. Druk UV na plexi wykorzystywany jest najczęściej w branży marketingowej i reklamowej. Sprawdzi się idealnie w różnego rodzaju konstrukcjach, mniejszych i większych.

Druk UV na PCV

PCV to uniwersalny materiał, z którego tworzy się przeróżne produkty i gadżety. Druk na PCV to bardzo standardowa procedura wykonywana na materiałach PCV o różnej elastyczności. Możliwe jest również drukowanie na folii PCV. Druk UV na PCV można wykonać oczywiście w każdym kolorze.

Druk UV – powierz pracę specjalistom

Obecnie dysponujemy 3 maszynami do druku UV dużego formatu. Nasz innowacyjny park maszynowy, wykorzystanie najnowszych technologii oraz zdobyte przez nas doświadczenie w realizacji już wielu kreatywnych wizji pozwoli nam bezpiecznie zaopiekować się również Twoim
projektem.